Przerywanie ciąży – argumenty

  • Legalizacja przerywania ciąży eliminuje praktyki nielegalne, dokonywane potajemnie, w niehigienicznych warunkach, co szczególnie jest ważne dla kobiet ubogich, które nie mogą sobie pozwolić na duże sumy pieniężne, aby opłacić lekarzy uprawiających potajemnie ten proceder. Legalizacja aborcji prowadzi do jej ograniczenia.

Doświadczenie uczy, że legalizacja aborcji wcale nie eliminuje praktyk nielegalnych, a już żadną miarą nie zmniejsza ich liczby. Dowodem na to jest sytuacja polska. Po legalizacji aborcji w roku 1956 wzrosła ilość zabiegów w prywatnych gabinetach, jak również wzrosła ogólna ilość zabiegów. Legalizacja ustawy o przerywaniu ciąży tak sprzyja ubogim, jak sprzyjałoby im rozdawanie alkoholu lub narkotyków Bogatszym jest zawsze łatwiej popełniać prze­stępstwa, ponieważ dysponują większymi środkami finansowymi.

Nie oznacza to jednak, że dla równości, należy ułatwiać popełnianie przestępstw mniej zamożnym.

 

  • Po co mają żyć dzieci niechciane?

 

Uczucia ludzkie bywają zmienne. Wiele dzieci początkowo niechcianych, po upływie czasu otaczanych jest czułością. Bywają też przypadki odwrotne. Ponadto powszechnie wiadomo, że upragnione i rozpieszczane jedynaki bywają źle przygotowywane do życia i niejednokrotnie są bardzo nieszczęśliwie. Amerykańskie badania wykazały, że 90% dzieci maltretowanych pochodzi z ciąży zaplanowanych. Przede wszystkim jednak nie można zgodzić się na przyjęcie zasady w życiu społecznym, że aktualne nastawienie emocjonalne może zadecydować o cudzym życiu. Nawet największa nienawiść nie upoważnia nikogo do zabójstwa swojego przeciwnika. W przypadku pojawienia się uczuć negatywnych w stosunku do danej osoby trzeba starać się o zmianę tych uczuć, a nie o wyeli­minowanie nielubianej osoby.

  • A jeżeli ciąża jest owocem gwałtu?

 

Prawdopodobieństwo jest tu bardzo małe, ponieważ kobiety rzadko zachodzą w ciążę, która byłaby spowodowana gwałtem. Badania w Stanach Zjednoczonych wykazały, że na 300 przypadków gwałtu, nie było ani jednej ciąży. Gdyby jednak na skutek gwałtu poczęło się dziecko, należy je potraktować tak samo jak dziecko podrzucone, które też po jego znalezieniu nie jest mordowane.

  • A jeżeli będzie to dziecko upośledzone?

 

Istnieje wiele głęboko upośledzonych dzieci, których jednak nikt nie zabija (z wyjątkiem niektórych wynaturzonych społeczeństw), mimo że opieka nad tymi dziećmi kosztuje ogromnie dużo. Dlaczego zatem zabijać dziecko, które nie wiadomo, czy będzie upośledzone ? Trzeba jasno postawić sprawę, że centralną wartością w świecie ludzkim jest człowiek. I tej wartości nie wolno niszczyć za żadną cenę. Podważenie tej wartości uderza w podstawy naszej kultury.

 

Mówiąc o tym, że nieludzką jest rzeczą pozwalać żyć dzieciom upośledzonym, przyjmuje się założenie, że człowiek upośledzony jest nieszczęśliwy. Tymczasem żaden upośledzony człowiek nie chce umierać. Może on tak samo cieszyć się życiem, jak czyni to człowiek wyjątkowo uzdolniony, a nawet bardziej od niego.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.